7 tipov ako vaša domácnosť môže ušetriť

Každá domácnosť môže prispieť k udržateľnosti a zároveň ušetriť peniaze tým, že sa snaží minimalizovať plytvanie potravinami. Plytvanie potravinami má negatívny vplyv na životné prostredie, ale aj finančný rozpočet.
Tu je 9 jednoduchých tipov, ako to dosiahnuť:

 

1. Plánovanie nákupov

Začnite tým, že pred nákupom vytvoríte zoznam potravín. Minimalizuje sa tým riziko nákupu nepotrebných vecí a potravín, ktoré skončia v odpadkovom koši.

2. Dôkladné triedenie

Pravidelne kontrolujte zásoby potravín v chladničke a komore. Predávajte a konzumujte potraviny s bližším dátumom spotreby skôr ako tie, ktoré majú dlhšiu trvanlivosť.

3. Optimalizácia porcií

Pri príprave jedál dbajte na to, aby ste pripravili len toľko jedla, koľko skutočne zjete. Na tanier nedávajte viac ako môžete zjesť.

4. Uskladnenie potravín

Uistite sa, že potraviny sú správne uskladnené, aby sa predĺžila ich trvanlivosť. V chladničke a mrazničke by mali byť potraviny uložené v správnych teplotách. Pri skladovaní zeleniny a ovocia odporúčame používať voskové obrúsky a voskové vrecká, ktoré udržujú čerstvosť dlhšie.

5. Kreatívne využitie zvyškov

Nechajte sa inšpirovať kreativitou. Zvyšky jedla môžu byť použité na vytvorenie nových jedál.
Napríklad zbytky z pečeného kurča sa dajú použiť do polievky alebo šalátu.

6. Nákupy vo veľkom

Ak to je možné, nakupujte niektoré potraviny vo väčších baleniach, ktoré majú nižšiu cenu na jednotku hmotnosti.
Môže to znížiť množstvo obalového odpadu a zároveň ušetriť peniaze.

7. Podpora kompostovania

Zvážte kompostovanie organického odpadu. Tým sa môže minimalizovať množstvo odpadu, ktoré ide na skládky.

 

Ušetrenie potravín nie je len o ochrane životného prostredia, ale aj o tom, že domácnosť môže šetriť peniaze a zlepšiť svoj finančný rozpočet. Tieto jednoduché tipy môžu byť implementované do každodenného života a prispievať k udržateľnému a zodpovednému správaniu sa voči potravinám.

Mohlo by ťa zaujať ...